Verkeersveiligheidsonderzoek vernieuwde Stint

report
In het kader van de toelating van de vernieuwde Stint als bijzondere bromfiets dient een onderzoek naar verkeersveiligheid uitgevoerd te worden, zoals omschreven in de Beleidsregel aanwijzing bijzondere bromfietsen. Dit rapport beschrijft de bevindingen van dat onderzoek. Dit rapport is een aangevulde versie van rapport TNO 2020 R10188. In dit aangevulde rapport zijn de vragen beantwoord zoals opgenomen in de toelichting bij Artikel 4, lid 3 van de Beleidsregel aanwijzing bijzondere bromfietsen [1]. Deze herziening is tot stand gekomen naar aanleiding van een verzoek van ministerie I&W [14]. Het onderzoek is uitgevoerd aan de hand van het advies van de SWOV over de herziening van het kader toelating bijzondere bromfietsen [2]. Het SWOV adviseert om bij de verkeersveiligheidsbeoordeling van bijzondere bromfietsen de volgende drie procedures toe te passen:
1 Toetsing aan de ontwerpprincipes ‘psychologica’ en ‘(bio)mechanica’ van de ‘Duurzaam Veilig-principes’. Bij deze toetsing door TNO is de beantwoording van de vragen uit de beleidsregel opgenomen.
2 Toetsing bestuurbaarheid en interactie tussen voertuig, gebruiker en wegomgeving via praktijktesten.
3 Monitoring en evaluatie van de toelating van het voertuig op de openbare weg.
Uit het onderzoek komt het volgende naar voren:
− De vernieuwde Stint is wat betreft afstemming met de gebruiker verbeterd. De bediening van remmen en gasgeven is nu vergelijkbaar met de bediening van een gewone bromfiets. De doseerbaarheid van het remmen is goed en vergelijkbaar met die van een gewone bromfiets.
− Het beschermingsniveau van de Stint is vergelijkbaar met andere lichte voertuigen die voor hetzelfde doel gebruikt worden zoals de bakfiets met elektrische ondersteuning.
− Het niveau van passieve veiligheid van de Stint is laag. Verkeersveiligheid kan alleen geborgd worden door het kiezen van veilige routes, zoveel mogelijk gescheiden van snelverkeer zodat de kans op een botsing met snelverkeer wordt geminimaliseerd.
De bestuurbaarheid is getoetst met behulp van een dubbele rijbaanwissel-manoeuvre. In alle beladingscondities was het mogelijk om de manoeuvre succesvol uit te voeren zonder training, d.w.z. zonder meerdere herhalingen voordat de test succesvol werd afgerond. Ook met overbelading kon de manoeuvre succesvol worden uitgevoerd. Vóór het tragische ongeval 20 september 2018 in Oss is de Stint in zijn diverse verschijningsvormen een aantal jaren gebruikt zonder dat er aanleiding is geweest voor herziening van de aanwijzing, voor zover bekend bij TNO. In 2018 waren volgens opgave van de fabrikant ongeveer 2750 voertuigen verzekerd bij één verzekeraar. De schadefrequentie is volgens opgaaf van deze verzekeraar laag en afnemend gedurende de looptijd. De vernieuwde Stint voldoet op het gebied van remmen en besturing aan verordening 168/2013 en bedienbaarheid is vergelijkbaar met een gewone bromfiets. De tekortkomingen van de oude Stint zoals beschreven in de technische analyse van de oude Stint [7] zijn in de vernieuwde Stint aantoonbaar zodanig gecorrigeerd dat het inzetten van de vernieuwde Stint onder aanname van een gelijkblijvende vervoersomvang en gebruik conform de voorschriften niet leidt tot een hoger veiligheidsrisico, vergeleken met de situatie met de oude Stint in de periode 2012-2018. Het risico is verder gemitigeerd door de verplichte rijopleiding zoals opgenomen in het convenant tussen de Minister en de sectororganisaties [9].
TNO Identifier
882222
Publisher
TNO
Collation
20 p. (incl. bijlagen)
Place of publication
Helmond