Title
Mondgezondheid van thuiswonende ouderen 2: Het subjectieve aspect van mondgezondheid [Oral health of community-dwelling elderly 2. The subjective aspect of oral health]
Author
Kalsbeek, H.
de Baat, C.
Kivit, M.M.
de Kleijn de-Vrankrijker, M.W.
Publication year
2001
Abstract
In this study oral health of elderly persons as perceived by the subjects was evaluated. Phenomena often mentioned were problems with chewing and biting, dry mouth, retention of food particles between teeth or below the prosthesis, (in edentates) sensitivity of teeth for warm or cold foods and (in edentates) lack of retention of the lower prosthesis. In a lot of persons these problems affect quality of life.
Doel van dit onderzoek was om inzicht te verkrijgen in de mondgezondheid zoals die door ouderen wordt ervaren en de invloed daarvan op de ‘kwaliteit van leven’. Hiertoe werden 1.000 ouderen (60 tot en met 79 jaar) geselecteerd uit het bevolkingsbestand van Haarlem. De respons was 38%. Gegevens werden verzameld door middel van een gestructureerd interview bij de ouderen thuis. De vragen betroffen het functioneren van het (kunst)gebit en de mond, pijn, ongemak als het losgaan van een prothese en beperkingen en handicaps die het gevolg kunnen zijn van de toestand van de mond. Als een probleem wel eens voorkwam, werd gevraagd hoe erg men dat vond. De meest genoemde problemen waren het niet goed kunnen kauwen en afbijten, het gevoel van een droge mond en het achterblijven van voedselresten tussen de tanden of onder het kunstgebit. Bij dentaten kwam daar bij gevoeligheid van het gebit voor warmte en koude en bij edentaten het losgaan van vooral de onderprothese. Als de frequentie van voorkomen en de waardering van de genoemde fenomenen samen worden genomen, blijkt dat het losgaan van de onderprothese het meest afbreuk deed aan de ‘kwaliteit van leven’.
Subject
Health
Dental care
Health
Health survey
Psychological aspect
Statistics
Aged
Community Dentistry
Dental Health Surveys
Female
Humans
Male
Mastication
Netherlands
Oral Health
Population Surveillance
Quality of Life
Questionnaires
Speech
Taste
Tooth Diseases
To reference this document use:
http://resolver.tudelft.nl/uuid:e013b830-33b1-460b-acff-17136777e47c
TNO identifier
235924
ISSN
0028-2200
Source
Nederlands Tijdschrift voor Tandheelkunde, 108 (1), 16-20
Document type
article